Historia i misja
Stowarzyszenie na Rzecz Badania i Leczenia Sepsy – Pokonać SepsÄ™ zaÅ‚ożone zostaÅ‚o 15. 01. 2004 r. przez grupÄ™ wrocÅ‚awskich anestezjologów. MotywacjÄ… zaÅ‚ożenia Stowarzyszenia byÅ‚a rosnÄ…ca liczba informacji w Å›wiatowym piÅ›miennictwie medycznym a także wzrost obserwacji wÅ‚asnych o rosnÄ…cym zagrożeniu sepsÄ… oddziaÅ‚ów intensywnej terapii (OIT) i wysokiej Å›miertelnoÅ›ci pacjentów OIT z tego powodu.
Po zaÅ‚ożeniu, do ZarzÄ…du Stowarzyszenia zostaÅ‚y powoÅ‚ane nastÄ™pujÄ…ce osoby: Prof. Andrzej Kübler – prezes, Dr Hab. Grażyna Durek – wiceprezes, Dr Wanda Pooradowska-Jeszke – skarbnik i Dr Andrzej NiedzióÅ‚ka – sekretarz. RównoczeÅ›nie utworzono RadÄ™ NadzorczÄ… Stowarzyszenia w skÅ‚adzie: Prof. Jerzy Zwoździak – przewodniczÄ…cy, Dr Marek KochaÅ„ski – czÅ‚onek i Dr Eleonora Urban – czÅ‚onek.
Prof. Kübler i Prof. Goździk na III Kongresie „Pokonać SepsÄ™" w 2019 r.
Stowarzyszenie organizowaÅ‚o szereg sympozjów i konferencji naukowo-szkoleniowych poÅ›wiÄ™conych problemowi sepsy. Najbardziej znane byÅ‚y coroczne konferencje „PostÄ™py w anestezjologii i intensywnej terapii” organizowane w zamku Książ pod WaÅ‚brzychem. Ponadto Stowarzyszenie organizowaÅ‚o i prowadziÅ‚o stronÄ™ internetowÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… sepsie (obecnie nieczynna), na której ochotniczo gromadzono anonimowe dane o przypadkach sepsy leczonych w polskich OIT. MateriaÅ‚ ten zebrany w latach 2003 – 2009 staÅ‚ siÄ™ podstawÄ… pierwszych polskich opracowaÅ„ naukowych na temat sepsy.
W 2009r. Walne Zebranie Stowarzyszenia utrzymaÅ‚o dotychczasowy skÅ‚ad ZarzÄ…du na kolejnÄ… kadencje. W skÅ‚ad nowej Rady Nadzorczej weszli: Prof. Jerzy Zwoździak – przewodniczÄ…cy, Prof. Andrzej Dżugaj – czÅ‚onek, Prof. Jerzy KoÅ‚odziej – czÅ‚onek. Stowarzyszenie kontynuowaÅ‚o dziaÅ‚alność statutowÄ…. W okresie tym wspierano projekty badawcze poÅ›wiÄ™cone sepsie. Jednym z gÅ‚ównych zadaÅ„ byÅ‚o wspieranie wspóÅ‚pracy naukowej miÄ™dzy KlinikÄ… Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we WrocÅ‚awiu a Klinikami Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu KaroliÅ„skiego w Sztokholmie. ZaowocowaÅ‚o ono wieloma cennymi projektami badawczymi i publikacjami naukowymi. W 2008r. Stowarzyszenie rozpoczęło wydawanie czasopisma „Sepsis”, które kontynuowano do 2012r. Od 2010r. organizowano w zamku Książ regularne spotkania pod nazwÄ… „Sepsa w Zamku Książ”.
Prof. Kübler przemawia podczas I Kongresu „Pokonać SepsÄ™" w 2015 r.
Kolejne Walne Zebranie w 2014r. zatwierdziÅ‚o na nastÄ™pnÄ… kadencje dotychczasowy skÅ‚ad ZarzÄ…du i Rady Nadzorczej. Stowarzyszenie zorganizowaÅ‚o we WrocÅ‚awiu w 2015r. I Polski Kongres „Pokonać SepsÄ™”. ByÅ‚o to wówczas unikalne wydarzenie naukowo-szkoleniowe w zakresie sepsy w wymiarze europejskim. W Kongresie udziaÅ‚ wzięło okoÅ‚o 1000 uczestników. Zorganizowano 28 interdyscyplinarnych sesji z udziaÅ‚em wybitnych Å›wiatowych autorytetów w obszarze zakażeÅ„ i intensywnej terapii. W 2017r. Stowarzyszenie zorganizowaÅ‚o II Polski Kongres „Pokonać SepsÄ™”. UdziaÅ‚ w Kongresie wzięło ok. 700 osób. Zorganizowano 24 sesje naukowe z udziaÅ‚em wybitnych wykÅ‚adowców. Inne zakresy dziaÅ‚alnoÅ›ci statutowej Stowarzyszenia w tym czasie to: kontynuacja wspóÅ‚pracy naukowej z Instytutem KaroliÅ„skim w Sztokholmie w badaniach eksperymentalnych nad sepsÄ…, adaptacja pomieszczeÅ„ w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we WrocÅ‚awiu dla potrzeb dziaÅ‚alnoÅ›ci Stowarzyszenia, organizacja i prowadzenie strony internetowej Stowarzyszenia.
​
W dniu 08. 02. 2018 odbyÅ‚o siÄ™ nastÄ™pne walne zebranie Stowarzyszenia na którym wybrano nowy ZarzÄ…d w skÅ‚adzie: Prof. Andrzej Kübler – prezes, Dr Hab. Waldemar Goździk – wiceprezes, Dr Hab. Marzena ZieliÅ„ska – skarbnik, Dr Hab. Barbara Adamik – sekretarz a także RadÄ™ Nadzorcza w skÅ‚adzie: Prof. Grażyna Durek – przewodniczÄ…ca, Dr Ewa Trejnowska – czÅ‚onek, Dr Jakub Åšmiechowicz – czÅ‚onek. Nowy ZarzÄ…d zorganizowaÅ‚ w 2018r. VII Sympozjum „Sepsa w Zamku Książ” a 2019r. III Polski Kongres „Pokonać SepsÄ™” w którym uczestniczyÅ‚o 245 osób oraz 70 wykÅ‚adowców z kraju i zagranicy.
W 2020r. dziaÅ‚alność Stowarzyszenia ulegÅ‚a gwaÅ‚townej zmianie z powodu pandemii Covod-19. OdwoÅ‚ano zaplanowane konferencje i szkolenia, zaprzestaÅ‚a dziaÅ‚alnoÅ›ci strona internetowa. Aktywność Stowarzyszenia skierowana zostaÅ‚a na bieżące zapobieganie rozwojowi pandemii i leczenie jej skutków.
W 2022r. Stowarzyszenie zorganizowaÅ‚o we WrocÅ‚awiu IV Polski Kongres „Pokonać SepsÄ™”. W Kongresie wzięło udziaÅ‚ 240 uczestników oraz 65 wykÅ‚adowców krajowych i zagranicznych. Ponadto w 2023r. zorganizowano konferencje naukowo-szkoleniowÄ… „PostÄ™py w anestezjologii i intensywnej terapii” podczas której przedstawiono aktualne problemy diagnostyki i leczenia sepsy.
W dniu 18.01.2024 odbyÅ‚o siÄ™ we WrocÅ‚awiu Walne Zebranie Stowarzyszenia. Na zebraniu tym zatwierdzono na nowÄ… kadencje stary skÅ‚ad ZarzÄ…du: Prof. Andrzej Kübler – prezes, prof. Waldemar Goździk – wiceprezes, Prof. Marzena ZieliÅ„ska – skarbnik i prof. Barbara Adamik – sekretarz. Rada Nadzorcza zostaÅ‚a wybrana w skÅ‚adzie: Prof. Grażyna Durek – przewodniczÄ…ca, Dr. Jakub Åšmiechowicz – czÅ‚onek i Dr StanisÅ‚aw ZieliÅ„ski – czÅ‚onek. Na zebraniu omówiono dalszy plan dziaÅ‚ania Stowarzyszenia w tym organizacji V Polskiego Kongresu „Pokonać SepsÄ™” w czerwcu 2025r oraz reaktywacjÄ™ dziaÅ‚ania strony internetowej Stowarzyszenia.
Misja Stowarzyszenia
Podwyższanie Å›wiadomoÅ›ci, zrozumienia oraz wiedzy pracowników opieki zdrowotnej, administracji paÅ„stwowej, przedstawicieli nauki i przemysÅ‚u oraz opinii publicznej w zakresie zagrożenia zdrowotnego zwiÄ…zanego z sepsÄ….
Podejmowanie dziaÅ‚aÅ„ zmierzajÄ…cych do interdyscyplinarnej integracji wspóÅ‚pracy naukowej i medycznej w zakresie badania i leczenia sepsy. Zadanie te realizowaÅ‚o Stowarzyszenie poprzez prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci informacyjnej i wydawniczej dotyczÄ…cej aktualnego stanu poznania i postrzegania sepsy oraz jej skutków zdrowotnych.
Organizowanie i realizowanie szkoleÅ„, warsztatów, konferencji, zjazdów i innych form dziaÅ‚ania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym w celu poprawy organizacji i praktyki leczenia sepsy.
Podejmowanie działań w celu rozwinięcia krajowej strategii polityki zdrowotnej wczesnego rozpoznania sepsy, jej skutecznego leczenia i rehabilitacji.
Wyrażanie opinii i doradztwo dla pacjentów i ich rodzin cierpiÄ…cych z powodu sepsy lub jej nastÄ™pstw.
Prowadzenie i wspieranie badań naukowych w zakresie sepsy i dyscyplin pokrewnych.
Przyznawanie nagród i stypendiów za szczególne osiÄ…gniÄ™cia poznawcze i zawodowe w dziedzinie badania i leczenia sepsy oraz organizacja imprez propagujÄ…cych cele Stowarzyszenia.
WspóÅ‚praca z innymi organizacjami i stowarzyszeniami rzÄ…dowymi i pozarzÄ…dowymi, krajowymi i zagranicznymi zajmujÄ…cymi siÄ™ podobnymi celami dziaÅ‚aÅ„.
Pozyskiwanie Å›rodków finansowych w zakresie darowizn i dotacji dla realizacji celów dziaÅ‚ania Stowarzyszenia.