(Ankieta omawiana w tym raporcie dostępna jest tutaj w języku niemieckim. Oczekujemy obecnie na wersję angielską. Jak tylko dostaniemy, zostanie ona tutaj udostępniona)
Podczas tegorocznego kongresu WSC Spotlight, Dr. Wiltrud Abels wystąpiła w imieniu Projektu Sepsis Wissen tj. niemieckiej kampanii mającej na celu zwiększenie świadomości społecznej o sepsie i zagrożeniach z nią związanych. Prezentacja skupiała się na procesie stworzenia Sepsis Check tj. ankiety kontrolnej do diagnozy przedklinicznej, która może być łatwo użyta przez pacjentów podatnych na sepsę i ich opiekunów w celu szybkiej samodiagnozy. Wyniki ankiety są później przekazywane personelowi medycznemu.
Sam Sepsis Check był w dużej mierze zainspirowany wywiadami z pielęgniarkami w Niemieckich domach opieki.
Oprócz wywiadów z opiekunami, Sepsis Wissen przeanalizował też ścieżkę, którą podąża przeciętny pacjent od momentu pojawienia się wczesnych objawów aż po interwencję kliniczną. Głównym wnioskiem tych analiz było to, że sepsa jest rutynowo wykluczana jako przyczyna obserwowanych dolegliwości albo w ogóle nie brana pod uwagę przy pierwszej ocenie pacjenta.
Jasne było, że komunikacja pomiędzy opiekunem a personelem medycznym musi zostać poprawiona. Dr. Abels stwierdziła, że Sepsis Check miało na celu zapobiegnięcie tym przeoczeniom i danie opiekunom i pacjentom narzędzia, które Pozwala personelowi medycznemu na dokonanie szybkiej i jednoznacznej oceny pacjenta.
Część ankiety która ocenia czynniki ostre ( „Czy to może być Sepsa?”) została stworzona bazując na skalach oceny Qsofa, SIRS i MEWS. Sekcja oceniająca ryzyko populacyjne („Czy istnieje podwyższone ryzyko?”) brała pod uwagę najbardziej aktualne zrozumienie czynników ryzyka. Trzeba tu podkreślić, że niektóre aspekty oceny zostały umyślnie uproszczone by zapewnić lepsze zrozumienie całej ankiety wśród pacjentów. Dlatego też ankieta wymaga spełnienia tylko jednego, zamiast standardowych dwóch kryteriów Qsofa by dzwonić po pomoc.
Ankieta została bardzo dobrze odebrana przez personel domów opieki, opiekunów jak i samych pacjentów. Opiekunowie cenią sobie to, że ankieta daje im silny merytoryczny sposób, żeby zakomunikować swoje obawy paramedykom. Pacjenci chwalą natomiast poczucie bezpieczeństwa, które daje im posiadanie tego narzędzia. Doceniany jest także aspekt edukacyjny ankiety. Pacjenci sądzą, że takie dokumenty poszerzają ich zrozumienie na temat zagadnienia sepsy. Ten ostatni wniosek jest szczególnie interesujący, bo niski poziom wiedzy o Sepsie wśród Niemców był ważnym powodem, który doprowadził do obecnych działań kampanii Sepsis Wissen.
Kommentare