Definicja sepsy
"Definicja sepsy - wczoraj i dziś" z podręcznika "Sepsa" (2017)
Prof. Andrzej Kübler
Prezes Stowarzyszenia "Pokonać Sepsę"
Podziękowania dla wydawnictwa Edra Urban za zgodę na publikację.
Sepsa (sepsis) jest pojÄ™ciem znanym od starożytnoÅ›ci, ale maÅ‚o specyficznym. OdniosÅ‚o siÄ™ ono ogólnie do schorzeÅ„ przebiegajÄ…cych z ropieniem tkanek i koÅ„czÄ…cych siÄ™ zazwyczaj niepomyÅ›lnie. Po odkryciu drobnoustrojów chorobotwórczych sepsÄ™ zaczÄ™to opisywać, jako rezultat dziaÅ‚ania bakterii na organizm. Nie byÅ‚o to jednak okreÅ›lenie powszechne. Ludzie umierali na tyfus, ospÄ™ czy cholerÄ™. Ale nie mówiono o nich, że umierali na sepsÄ™, choć byÅ‚a to Å›mierć w przebiegu ogólnoustrojowej reakcji na zakażenie. Sepsa kojarzona byÅ‚a z obecnoÅ›ciÄ… drobnoustrojów we krwi.
Dlatego na przeÅ‚omie XIX i XX wieku, a także w pierwszej poÅ‚owie XX wieku rozpoznanie sepsy zostaÅ‚o ustabilizowane, jako „zatrucie krwi”. OkreÅ›lono ten stan jako „blood poisoning” i odpowiednio w innych jÄ™zykach „Blutvergiftung”, a jeszcze bardziej malowniczo w jÄ™zykach sÅ‚owiaÅ„skich, jako „gniÅ‚okrowie” czy „posocznica”. Posocznica jest okreÅ›leniem pochodzÄ…cym od sÅ‚owa „posoka”. WedÅ‚ug Uniwersalnego SÅ‚ownika JÄ™zyka Polskiego, PWN Warszawa 2003; "„posoka” , to w znaczeniu Å‚owieckim „krew grubej zwierzyny z wyjÄ…tkiem niedźwiedzia, rzadziej krew wszystkich zwierzÄ…t”, a w znaczeniu przestarzaÅ‚ym/ poetyckim to „krew ludzka". OkreÅ›lenia te wiÄ…zaÅ‚y siÄ™ z pojÄ™ciem uznanym wspóÅ‚czeÅ›nie jako „bakteriemia”.
W drugiej poÅ‚owie XX wieku staÅ‚o siÄ™ jasne, że obraz kliniczny sepsy może pojawić siÄ™ także bez stwierdzenia obecnoÅ›ci patogenów we krwi. Zwrócono również uwagÄ™, że organizm reaguje bardzo odmiennie na takie same patogeny, co oznacza, że sepsa nie jest prostÄ… reakcjÄ… na obecność drobnoustrojów we krwi, ale stanowi zÅ‚ożony proces patofizjologiczny, którego źródÅ‚a należy szukać na poziomie komórkowym. OkreÅ›lenie sepsy, jako „zatrucie krwi” nie miaÅ‚o dalszych podstaw i zostaÅ‚o porzucone. Także w jÄ™zykach sÅ‚owiaÅ„skich, w nomenklaturze medycznej utrzymywany jest grecki rdzeÅ„ sÅ‚owa „sepsis” . W nomenklaturze polskiej ciÄ…gle funkcjonuje okreÅ›lenie „posocznica”, zarówno w piÅ›miennictwie jak i w oficjalnej dokumentacji. Nie ma jednak precyzyjnej medycznej definicji tego pojÄ™cia. Przyzwyczajenie do tradycyjnych, staropolskich okreÅ›leÅ„ można wiÄ…zać z sympatiÄ… do wÅ‚asnego jÄ™zyka. Jednak wspóÅ‚czesny jÄ™zyk medyczny musi być precyzyjny i wymaga Å›cisÅ‚ych definicji. Także okreÅ›lenie jak „posocznica” czy „dychawica” sÄ… jÄ™zykowo obrazowe, ale nie majÄ… nic wspólnego ze wspóÅ‚czeÅ›nie opisywanym stanem klinicznym.
Zmiana postrzegania i zrozumienia pojÄ™cia „SEPSIS” pod koniec XX wieku
​
Od „wyniku zakażenia” do „reakcji gospodarza”
​
Powody:
– Eliminacja chorobotwórczych mikroorganizmów nie wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ bezpoÅ›rednio z ustÄ…pieniem klinicznych objawów sepsy
– Kliniczne objawy sepsy mogÄ… rozwijać siÄ™ bez mikrobiologicznego udowodnionego zakażenia
– Odkryto endogenne mediatory powodujÄ…ce wystÄ…pienie reakcji septycznej w modelach doÅ›wiadczalnych
–Podwyższony poziom tych mediatorów obserwowany jest u chorych z sepsÄ…
Ustanowienie Å›cisÅ‚ej definicji dla okreÅ›lenia „sepsis” staÅ‚o siÄ™ niezbÄ™dne pod koniec XX wieku dla prowadzenia kontrolowanych badaÅ„ klinicznych nad sepsÄ…, dla prawidÅ‚owego postawienia rozpoznania i wdrożenia wÅ‚aÅ›ciwego leczenia przez lekarzy praktyków, a także dla możliwoÅ›ci oceny epidemiologicznej sepsy.
Dla ustalenia takiej definicji Roger Bone zaproponowaÅ‚ w 1989 roku okreÅ›lenie „zespóÅ‚ septyczny”. OznaczaÅ‚o to obecność ogniska zakażenia oraz wystÄ…pienie takich objawów jak gorÄ…czka (lub hipotermia), przyspieszenie tÄ™tna, przyspieszenie oddechu oraz obecność przynajmniej jednej z niewydolnoÅ›ci narzÄ…dów, czyli zaburzeÅ„ Å›wiadomoÅ›ci, hipoksemii, hiperlaktatemii lub oligurii. Mimo sÅ‚usznych zaÅ‚ożeÅ„ okreÅ›lenie to nie zostaÅ‚o jednak uznane za przydatne w praktyce i w 1991 r. zorganizowana zostaÅ‚a konferencja pod egidÄ… najważniejszych w USA towarzystw medycznych zajmujÄ…cych siÄ™ intensywnÄ… terapiÄ…: American College of Chest Physician (ACCP) oraz Society of Critical Care Medicine (CCM). Konferencja ta opisywana jest obecnie, jako SEPSIS-1.
W wyniku konferencji 35 ekspertów z dziedziny sepsy, powstaÅ‚ historyczny dokument okreÅ›lajÄ…cy po raz pierwszy standardowÄ… definicjÄ™ sepsy i zwiÄ…zanych z niÄ… innych stanów klinicznych. Opublikowany on zostaÅ‚ w 1992r. w czasopismach Chest i Critical Care Medicine. Wprowadzone w tym dokumencie definicje staÅ‚y siÄ™ podstawÄ… komunikacji miÄ™dzy badaczami oraz lekarzami na nastÄ™pne ćwierćwiecze
Wprowadzono nowe pojÄ™cie medyczne: ZespóÅ‚ ogólnoustrojowej reakcji na zakażenie (systemic inflammatory response syndrome, SIRS).
​
OznaczaÅ‚o ono obecność 2 lub wiÄ™cej z nastÄ™pujÄ…cych objawów:
-
Temperatura ciaÅ‚a > 38°C lub < 36°C
-
Częstość akcji serca > 90/ min
-
Częstość oddechu > 20/ min lub PaCO2 < 32 mmHg
-
Leukocytoza > 12 000 lub leukopenia < 4 000 albo obecność niedojrzaÅ‚ych postaci leukocytów > 10%
ZespóÅ‚ ten wystÄ…pić może pod wpÅ‚ywem różnych czynników klinicznych, zakaźnych i niezakaźnych.
​
-
Sepsa (sepsis) zostaÅ‚a okreÅ›lona, jako wystÄ…pienie objawów SIRS pod wpÅ‚ywem zakażenia.
-
Ciężka sepsa (severe sepsis), to sepsa z objawami niewydolnoÅ›ci narzÄ…dów, hipoperfuzji lub hipotensji. Do objawów hipoperfuzji można zaliczyć miÄ™dzy innymi: kwasicÄ™ mleczanowÄ…, oliguriÄ™ albo nagÅ‚e zmiany stanu Å›wiadomoÅ›ci.
-
WstrzÄ…s septyczny (septic shock), to hipotensja utrzymujÄ…ca siÄ™ mimo podawania należnej objÄ™toÅ›ci pÅ‚ynów wraz z objawami hipoperfuzji. Pacjenci otrzymujÄ…cy leki dziaÅ‚ajÄ…ce na ukÅ‚ad krążenia (wazopresyjna i inotropowe) mogÄ… nie mieć hipotensji przy obecnoÅ›ci objawów hipoperfuzji.
-
Niewydolność wielonarzÄ…dowa (multiple organ dysfunction syndrome, MODS) , to obecność zmienionej czynnoÅ›ci narzÄ…dów u pacjentów w ciężkim stanie, w takim stopniu, że utrzymanie ich prawidÅ‚owej czynnoÅ›ci nie jest możliwa bez zewnÄ™trznej interwencji.
-
Zakażenie okreÅ›lone zostaÅ‚o, jako zjawisko mikrobiologiczne powodujÄ…ce reakcjÄ™ zapalnÄ… zwiÄ…zanÄ… z obecnoÅ›ciÄ… drobnoustrojów w ustroju lub przedostanie siÄ™ ich ich do tkanek sterylnych w normalnych warunkach.
​
Ponadto wprowadzono definicję hipotensji wywołanej sepsą (sepsis-induced hypotension) czyli obniżenie skurczowego ciśnienia krwi < 90 mmHg lub spadku o 40 mmHg od ustalonej wcześniej wartości, przy braku innej przyczyny hipotensji niż sepsa. Określenie to nie okazało się przydatne podczas wykorzystania definicji w praktyce.
​
Autorzy wytycznych podkreÅ›lili, że po wprowadzeniu proponowanych definicji, stosowanie innych okreÅ›leÅ„, mniej precyzyjnych, jak „zatrucie krwi” (posocznica), septicemia, zespóÅ‚ septyczny, jest mylÄ…ce i nie powinno być wykorzystywane dalej w piÅ›miennictwie medycznym.
WspóÅ‚czesne definicje sepsy​
• SEPSIS - 1
1992 – Zakażenie + SIRS (CCM. 1992, 20,864)
• SEPSIS - 2
2003 – Zakażenie + objawy septyczne (CCM. 2003, 31, 1250)
• SEPSIS - 3
2016 - Zakażenie + dysfunkcja narzÄ…dów (JAMA. 2016, 315, 801)
W 2001 roku, z powodu zastrzeżeÅ„ i debat po upowszechnieniu definicji SEPSIS-1. zorganizowana zostaÅ‚a kolejna konferencja uzgodnieniowa (SEPSIS-2). Wzięło w niej udziaÅ‚ 29 miÄ™dzynarodowych ekspertów reprezentujÄ…cych różne towarzystwa medyczne z Europy i z USA. Wyniki konferencji zostaÅ‚y opublikowane w 2003 r. w Critical Care Medicine. Eksperci uznali, że definicja SIRS jest nadmiernie czuÅ‚a i niespecyficzna, ale przydatna w praktyce. Ustalono poszerzonÄ… listÄ™ objawów i wyników badaÅ„, które poza definicjÄ… SIRS pozwalajÄ… na ustalenie, że pacjent jest „septyczny”. Uznano jednak, że definicje sepsy, ciężkiej sepsy, wstrzÄ…su septycznego sÄ… użyteczne zarówno dla badaczy jak i klinicystów.
Ustalenia SEPSIS-2 nie zmieniÅ‚y kryteriów rozpoznawania sepsy. Nie zadawalaÅ‚o to ani badaczy ani klinicystów. Duże badanie epidemiologiczne przeprowadzone w Australii i Nowej Zelandii wykazaÅ‚o, że znaczny odsetek pacjentów (12,5%) z ciężkÄ… sepsÄ… nie speÅ‚niaÅ‚ kryteriów SIRS, ale miaÅ‚ ciężki przebieg i wysokÄ… Å›miertelność. Dla lekarzy i badaczy istotne znaczenie diagnostyczne miaÅ‚y kryteria ciężkiej sepsy a nie sepsy i utrzymanie dotychczasowych kryteriów diagnostycznych przestaÅ‚o mieć sens.
​
Definicja SEPSIS-3
​
MajÄ…c na uwadze pilnÄ… potrzebÄ™ aktualizacji definicji sepsy Europejskie Towarzystwo Intensywnej Terapii (ESICM) oraz miÄ™dzynarodowe Towarzystwo Intensywnej Terapii (SCCM) powoÅ‚aÅ‚y w styczniu 2014r. zespóÅ‚ roboczy 19 specjalistów do opracowania aktualnej formy definicji. Wyniki prac tego zespoÅ‚u opublikowane zostaÅ‚y w tygodniku JAMA z 23 lutego 2016r.
Sepsa - definicja 2016​
​
Sepsa (definicja medyczna) to zagrażajÄ…ca życiu dysfunkcja narzÄ…dów spowodowana niewÅ‚aÅ›ciwÄ… (rozregulowanÄ…) reakcjÄ… organizmu na zakażenie.
​
Sepsa (definicja ogólna) to sytuacja zagrażajÄ…ca życiu powstaÅ‚a, gdy reakcja organizmu na zakażenie uszkadza wÅ‚asne tkanki i narzÄ…dy.
Definicja ta podkreÅ›la zasadnicze znaczenie dysfunkcji narzÄ…dów w przebiegu zakażenia, potencjalne zagrożenie życia oraz potrzebÄ™ szybkiego rozpoznania. Przedstawiona zostaÅ‚a również uproszczona definicja sepsy: „Sepsa jest stanem zagrażajÄ…cym życiu, który powstaje, gdy reakcja organizmu na zakażenie uszkadza wÅ‚asne tkanki i narzÄ…dy”.
​
W opinii zespoÅ‚u rozpoznanie SIRS nie jest przydatne w diagnozie sepsy. Elementy SIRS mogÄ… być wykorzystane w rozpoznaniu zakażenia razem z innymi specyficznymi objawami infekcji (zmiany w obrazie rtg pÅ‚uc, utrudnienia w oddawaniu moczu, wysypka, bóle brzucha), ale mogÄ… wskazywać prawidÅ‚owÄ… reakcjÄ™ organizmu na zakażenie. Natomiast sepsa wiąże siÄ™ z dysfunkcjÄ… narzÄ…dów, co wskazuje na znacznie gÅ‚Ä™bsze zaburzenia patofizjologiczne niż zakażenie i reakcja zapalna. Aktualna definicja sepsy czyni dotychczasowe pojÄ™cie „ciężka sepsa” zbytecznym. Sepsa to po prostu dawna „ciężka sepsa”.
Definicja sepsy 2016 – zmiana pojęć​
​
Kryteria SIRS mogą być przydatne dla rozpoznania zakażenia ale nie dla rozpoznania sepsy.
Kryteria SIRS nie sÄ… przydatne w aktualnej definicji sepsy!
„SIRS is dead”
Sepsa = ciężka sepsa
PojÄ™cie „ciężka sepsa” jest zbÄ™dne w aktualnej definicji sepsy!
ZespóÅ‚ tworzÄ…cy nowÄ… definicjÄ™ przeprowadziÅ‚ badania oceniajÄ…ce, jakie kryteria mogÄ… być najwÅ‚aÅ›ciwsze dla identyfikacji pacjentów z zakażeniami, u których rozwinie siÄ™ ciężka sepsa i opublikowaÅ‚ wyniki tych badaÅ„ w odrÄ™bnym artykule. Jako kryteria brano pod uwagÄ™ parametry SIRS oraz dwa, znane wczeÅ›niej, systemy punktowe definiujÄ…ce niewydolność narzÄ…dowÄ…: SOFA i LODS. Oceny dokonano badajÄ…c dokumentacjÄ™ niespeÅ‚na 5 milionów pacjentów ze szpitali w USA i w Niemczech. Wykazano, że u pacjentów leczonych w OIT z podejrzeniem zakażenia, punktacje SOFA i LODS byÅ‚y bardziej przydatne od kryteriów SIRS w prognozowaniu Å›miertelnoÅ›ci. Takiej zależnoÅ›ci nie stwierdzono u pacjentów z podejrzeniem zakażenia leczonych poza OIT.
​
Na podstawie tych wyników oraz zaÅ‚ożeniu, że punktacja SOFA jest dużo lepiej znana, bardziej rozpowszechniona oraz prostsza niż punktacja LODS, przyjÄ™to, że: dysfunkcja narzÄ…dów może być identyfikowana, jako nagÅ‚a zmiana w punktacji SOFA ≥ 2 punkty, w nastÄ™pstwie zakażenia. W ten sposób rozpoznanie niewydolnoÅ›ci narzÄ…dowej ujÄ™te zostaÅ‚o w prostym, iloÅ›ciowym wymiarze. Pacjenci ze wzrostem SOFA > 2 majÄ… ogólne ryzyko Å›miertelnoÅ›ci ok. 10% w ogólnej populacji szpitalnej, przy podejrzeniu zakażenia. Jest to ryzyko wiÄ™ksze od Å›miertelnoÅ›ci w zawale serca z uniesieniem odcinka ST, które wynosi 8,1%. Mimo to zawaÅ‚ uchodzi powszechnie za stan zagrażajÄ…cy życiu i wymagajÄ…cy natychmiastowej interwencji, a sepsa nie. W zależnoÅ›ci od podstawowego ryzyka zgonu, wartoÅ›ci SOFA ≥ 2 oznaczajÄ… wzrost tego ryzyka 2 do 25 razy w porównaniu z pacjentami z SOFA < 2. Punktacja SOFA obejmuje 5 kategorii: stosunek tÄ™tniczej prężnoÅ›ci tlenu do odsetka tlenu we wdychanej mieszaninie gazów (PaO2/ F1O2), liczba pÅ‚ytek krwi, stężenie bilirubiny, wartość Å›redniego ciÅ›nienia tÄ™tniczego (MAP) i stosowanie leków wazopresyjnych, ocena stanu Å›wiadomoÅ›ci w skali Glasgow (GCS) oraz stężenie kreatyniny w surowicy lub wielkoÅ›ci diurezy.
Przyjmuje siÄ™, że pacjent leczony na OIT, bez niewydolnoÅ›ci narzÄ…dowych ma wartość SOFA = 0. Jednak czÄ™sto wyjÅ›ciowe wartoÅ›ci mogÄ… być podwyższone, np. z powodu towarzyszÄ…cego przewlekÅ‚ego schorzenia lub innej ostrej choroby. W tej sytuacji nagÅ‚e zwiÄ™kszenie punktacji SOFA w stosunku do wartoÅ›ci wyjÅ›ciowych o 2 punkty pod wpÅ‚ywem nowej infekcji oznacza rozpoznanie sepsy. Wszystkie parametry SOFA oznaczane sÄ… rutynowo w OIT, stÄ…d Å‚atwość wykorzystania tej skali w praktyce. IstniejÄ… nowe biomarkery, które mogÄ… być bardziej specyficzne dla oceny niewydolnoÅ›ci narzÄ…dowej niż stosowane w SOFA. Ich przydatność wymaga jednak szerszej, prospektywnej oceny dla aktualizacji systemu SOFA w przyszÅ‚oÅ›ci.
​
Punktacja SOFA nadaje siÄ™ do oceny zaawansowania niewydolnoÅ›ci narzÄ…dowej w obrÄ™bie OIT, istnieje jednak pilna potrzeba wczeÅ›niejszego rozpoznania zagrożenia sepsÄ…. ZespóÅ‚ roboczy ds. nowej definicji sepsy opracowaÅ‚ kliniczny model badawczy pozwalajÄ…cy na ocenÄ™, czy 2 z 3 zmiennych klinicznych: skala GCS < 13 punktów, skurczowe ciÅ›nienie tÄ™tnicze < 100 mmHg oraz czÄ™stość oddechu ≥ 22/ min, posiada znaczenie prognostyczne u pacjentów z obecnoÅ›ciÄ… lub podejrzeniem zakażenia. PrzyjÄ™to, że model ten nazwany q (quick) SOFA (szybka SOFA), stanowi przydatny wskaźnik przyÅ‚óżkowy dla identyfikacji pacjentów z zakażeniami, którzy potencjalnie majÄ… niekorzystne rokowanie (przedÅ‚użony pobyt w OIT, zgon). Nie stwierdzono różnic rokowniczych przy wykorzystaniu wyliczenia wartoÅ›ci GCS < 13 albo przy okreÅ›leniu „zmieniona Å›wiadomość” i ustalono, że pojÄ™cie „zmieniona Å›wiadomość”, jako prostsze i niewymagajÄ…ce wyliczania skali punktowej, ujÄ™te zostanie w qSOFA.
Kryteria Quick SOFA obejmujÄ…:
-
częstość oddechu = 22/ min i więcej
-
objawy zmienionego stanu świadomości
-
ciśnienie tętnicze skurczowe 100mmHg i mniej
Przydatność tego prostszego wskaźnika dla identyfikacji zagrożenia u pacjentów z objawami lub podejrzeniem zakażenia, może być szczególnie istotna poza OIT, w oddziaÅ‚ach szpitalnych, w SOR a także poza szpitalem. Wskaźnik qSOFA nie sÅ‚uży do rozpoznania sepsy. U chorych z zakażeniami 2 elementy qSOFA ostrzegajÄ… o zwiÄ™kszonym zagrożeniu pobytem w OIT ponad 3 dni i zgonem podczas pobytu w szpitalu.
Należy tutaj dodać, że w wytycznych Surviving Sepsis Campaign z 2021 r. w celu rozwiania wÄ…tpliwoÅ›ci dotyczÄ…cych używania skali qSOFA podkreÅ›lone zostaÅ‚o, że "choć qSOFA jest źródÅ‚em danych prognostycznych w sepsie, skala nie jest ani wystarczajÄ…co czuÅ‚a ani wystarczajÄ…co precyzyjna do stosowania przy rozpoznaniu sepsy".